Cold calling czy cold emailing — wybór zależy od grupy docelowej, potrzeb związanych z feedbackiem oraz sposobu pracy. Rozmowy pozwalają od razu zadawać dodatkowe pytania. E-mail daje odbiorcy możliwość odpowiedzi w dogodnym momencie. Oba kanały porównuj na podstawie tego samego rezultatu, na przykład zakwalifikowanego spotkania, które rzeczywiście się odbyło.
Na początek polecam wybrać niewielką, precyzyjnie określoną grupę odbiorców i ustalić jasne kryterium akceptacji. Próba połączenia, wysłany e-mail, odpowiedź i umówione spotkanie to różne zdarzenia. Żaden z kanałów nie jest zawsze szybszy, tańszy ani skuteczniejszy w pozyskiwaniu klientów.
📌 Podsumowanie dla zabieganych
Wybierz kanał, który jesteś w stanie konsekwentnie obsługiwać i analizować. Przed skalowaniem porównaj przygotowanie listy, czas realizacji, obsługę odpowiedzi oraz finalne rezultaty.
- Dane wejściowe: Odpowiedni segment potencjalnych klientów oraz jednoznaczne kryteria kontaktu telefonicznego lub e-mailowego.
- Rezultat: Rozmowy i zweryfikowane kolejne kroki mierzone według tej samej definicji spotkania. Poniższe obliczenia są hipotetyczne i nie stanowią rzeczywistych benchmarków konwersji.
Który kanał generuje więcej leadów dziennie?
Sama liczba kontaktów nie daje odpowiedzi na to pytanie. Oddzielnie licz próby kontaktu, skuteczne połączenia, odpowiedzi, pozytywne odpowiedzi, rezerwacje, odbyte spotkania i zakwalifikowane szanse. Jedna osoba może otrzymać kilka wiadomości lub telefonów, dlatego unikalnych potencjalnych klientów licz osobno od wszystkich prób kontaktu.
Wyniki cold callingu na 100 połączeń
Załóżmy dla przykładu, że 28% prób kończy się połączeniem, a 10% połączeń prowadzi do umówienia spotkania. Wtedy 100 × 0,28 × 0,10 = 2,8 oczekiwanego umówionego spotkania. To szacunek oparty na przyjętych założeniach, a nie obietnica, że pierwsze 100 telefonów przyniesie taki wynik.
Współczynnik połączeń wymaga jasnej definicji: czy chodzi o odebranie telefonu przez człowieka, rozmowę z właściwym potencjalnym klientem, czy merytoryczną konwersację. Stosuj tę samą definicję w całym raporcie, a połączeń z błędnym numerem nie zaliczaj do zakwalifikowanych rozmów.
Wyniki cold emailingu na 250 odbiorców
W osobnym, przykładowym modelu dla e-maili przyjmijmy 4,32% odpowiedzi, 27,13% pozytywnych odpowiedzi wśród wszystkich odpowiedzi oraz 40% umówionych spotkań wśród pozytywnych odpowiedzi. Wtedy 250 × 0,0432 × 0,2713 × 0,40 = 1,172016 oczekiwanego umówionego spotkania.
Mianownikiem dla wartości 27,13% są odpowiedzi, a nie wszyscy potencjalni klienci. Nie mnoż przez ten wskaźnik początkowej listy, jakby był niezależnym, ogólnym współczynnikiem konwersji. Negatywne odpowiedzi, rezygnacje z kontaktu i automatyczne wiadomości analizuj osobno od pozytywnego zainteresowania wyrażonego przez człowieka.
Oryginalne ilustracje przedstawiają porównanie kanałów. Nie potwierdzają aktualnych współczynników konwersji ani zmierzonej przewagi któregokolwiek z nich.
Który kanał szybciej generuje leady?
Czas potrzebny do pierwszego spotkania
Rozmowa telefoniczna może zapewnić natychmiastowy feedback, jeśli dodzwonisz się do właściwej osoby. Nie oznacza to jednak, że spotkanie zostanie umówione już pierwszego dnia. W przypadku e-maila trzeba poczekać na dostarczenie wiadomości i odpowiedź, a follow-upy mogą dodatkowo wydłużyć okres obserwacji.
Przed porównaniem wyników ustal pełny okres obserwacji. Dzień wykonywania telefonów i kampania e-mailowa, która nadal zbiera odpowiedzi, nie są równoważnymi próbami. Mierz czas do pierwszej wartościowej odpowiedzi wraz z nakładem pracy potrzebnym do jej uzyskania.
Jeżeli kampania e-mailowa nie przynosi odpowiedzi, skorzystaj z checklisty diagnostycznej cold emailingu, aby sprawdzić dostarczalność, dopasowanie grupy odbiorców i treść wiadomości, zanim zdecydujesz się zmienić kanał.
Krzywa uczenia się
Rozmowy wymagają uważnego słuchania, jasnego formułowania pytań i reagowania na obiekcje w czasie rzeczywistym. E-mail wymaga przygotowania listy, zwięzłego pisania, prawidłowej konfiguracji nadawcy i starannej obsługi odpowiedzi. Na skuteczność obu metod wpływają Twoje dotychczasowe doświadczenie i grupa docelowa. Nie istnieje określona liczba tygodni, po której można w pełni opanować którąkolwiek z nich.
Konfiguracja techniczna i budowa listy
Przy cold callingu sprawdź numery, dopasowanie odbiorców, lokalną godzinę, wykluczenia oraz możliwość rejestrowania wyników. Przy e-mailach zweryfikuj adres i tożsamość odbiorcy, konfigurację wysyłki, trafność wiadomości, obsługę rezygnacji oraz osobę odpowiedzialną za odpowiedzi. Dialer lub platforma do wysyłki mogą usprawnić pracę, ale nie naprawią źle dobranej listy.
W przypadku małych firm przed porównaniem kanałów zweryfikuj właściciela lub managera na stronie internetowej firmy. Zachowaj informację o dokładnej roli oraz dowód źródłowy, aby ogólny kontakt nie został uznany za potwierdzonego właściciela.
Datablist może pomóc przygotować i sprawdzić rekordy potencjalnych klientów przed etapem właściwym dla danego kanału. Zachowaj stały identyfikator kontaktu, identyfikator konta, źródło i wynik weryfikacji. Nie usuwaj kilku osób jako duplikatów tylko dlatego, że pracują dla tej samej firmy. Korzystaj z lead scoringu wyłącznie na podstawie reguł i dowodów, które można zweryfikować.
Przed rozpoczęciem testu sprawdź przepisy obowiązujące dla danej grupy odbiorców i jurysdykcji. W przypadku brytyjskiego marketingu B2B wytyczne ICO rozróżniają wymagania dotyczące rozmów telefonicznych i e-maili, w tym obowiązek weryfikacji odpowiednich rejestrów osób niezgadzających się na telefony marketingowe oraz respektowania wcześniejszych sprzeciwów. Samo oznaczenie kontaktu jako B2B nie rozstrzyga wszystkich kwestii związanych ze zgodą.
Cold calling a cold emailing: koszt spotkania
Stosuj tę samą walutę, ten sam okres i taki sam rezultat. Poniższe liczby to hipotetyczne założenia budżetowe, a nie aktualne ceny dostawców ani rzeczywiste wyniki. W realnym rejestrze czasu uwzględnij przygotowanie, realizację działań i obsługę odpowiedzi.
Obliczenia dla cold callingu
Załóżmy 150 telefonów dziennie przez 20 dni roboczych. Łącznie daje to 3000 połączeń. Zastosowanie przykładowego współczynnika połączeń na poziomie 28% i współczynnika rezerwacji wynoszącego 10% daje 3000 × 0,28 × 0,10 = 84 oczekiwane umówione spotkania.
Przy ośmiu godzinach pracy dziennie miesięczny budżet czasu wynosi 160 godzin, a nie 180. Jeśli telefony zajmują tylko część dnia, wykorzystaj rzeczywiście zmierzony czas pracy. Nie doliczaj do jednego kanału niezwiązanych z nim zadań administracyjnych, pomijając je przy drugim.
Koszty cold callingu
Przy założonej stawce 20 USD za godzinę 160 godzin kosztuje 3200 USD. Dodajmy przykładowe budżety na narzędzia w wysokości 30, 49 i 59 USD, czyli łącznie 138 USD. Całkowity budżet wynosi 3338 USD.
Cold calling: koszt spotkania
3338 USD / 84 = 39,74 USD za oczekiwane umówione spotkanie, po zaokrągleniu wyniku końcowego. To obliczenie kosztu, a nie ROI — nie uwzględnia przychodów, marży ani zawartych transakcji.
Obliczenia dla cold emailingu
Załóżmy 5000 unikalnych potencjalnych klientów w tym samym okresie miesięcznym, przy czym follow-upy są rejestrowane oddzielnie. Zastosowanie przykładowych współczynników odpowiedzi i rezerwacji daje:
5000 × 0,0432 × 0,2713 × 0,40 = 23,44032 oczekiwanego umówionego spotkania.
Nie traktuj 5000 follow-upów jak kolejnych 5000 unikalnych osób. Przed kampanią usuń duplikaty z grupy odbiorców, zachowaj historię odpowiedzi i wykluczeń, a przed porównaniem rzeczywistych wyników poczekaj do końca ustalonego okresu zbierania odpowiedzi.
Koszty cold emailingu
Przykładowy budżet czasu to 22 godziny po 20 USD, czyli 440 USD. Założone wydatki na narzędzia wynoszą 94, 6,25, 80, 99, 30, 49 i 59 USD. Łącznie to 517,25 USD, co daje 957,25 USD całkowitego kosztu.
Twój rzeczywisty proces e-mailowy może wymagać więcej czasu na przygotowanie, rozwiązywanie problemów i obsługę odpowiedzi. Podane wartości są przykładowymi założeniami, a nie cenami konkretnych produktów ani gwarancją, że 22 godziny wystarczą.
Cold emailing: koszt spotkania
957,25 USD / 23,44032 = 40,84 USD za oczekiwane umówione spotkanie. Zachowaj pełną precyzję aż do końcowego wyniku — zbyt wczesne zaokrąglenie oczekiwanej liczby zmienia koszt jednostkowy.
| Hipotetyczny model miesięczny | Cold calling | |
|---|---|---|
| Budżet na pracę | 3200 USD | 440 USD |
| Budżet na narzędzia | 138 USD | 517,25 USD |
| Łącznie | 3338 USD | 957,25 USD |
| Oczekiwane umówione spotkania | 84 | 23,44032 |
| Koszt umówionego spotkania | 39,74 USD | 40,84 USD |
Te założenia nie wskazują uniwersalnego zwycięzcy. Inne koszty pracy, jakość kontaktów lub założone współczynniki rezerwacji mogą odwrócić wynik porównania. Jeśli poszczególne kanały generują spotkania o różnej frekwencji lub kwalifikacji, koszt jednej rezerwacji również ukrywa tę różnicę.
Uwzględnij frekwencję i kwalifikację
Dla przykładu zastosujmy w obu modelach 80% frekwencji i 50% kwalifikacji wśród uczestników. Cold calling daje 84 × 0,8 × 0,5 = 33,6 oczekiwanego odbytego i zakwalifikowanego spotkania, po 99,35 USD za każde. E-mail daje 23,44032 × 0,8 × 0,5 = 9,376128, po 102,09 USD za każde.
Wartości ułamkowe są szacunkami służącymi do planowania, a nie możliwą liczbą rzeczywiście zarejestrowanych zdarzeń. Oddzielnie monitoruj spotkania umówione, odbyte i zakwalifikowane. Zdefiniuj kwalifikację przed rozpoczęciem testu — może to być na przykład potwierdzona potrzeba i odpowiednia rola — zamiast zmieniać ją po sprawdzeniu, który kanał wypadł lepiej.
Który kanał lepiej pasuje do Twoich umiejętności?
Najważniejsze umiejętności w cold callingu
Ćwicz zwięzłe przedstawianie się, uważne słuchanie, zadawanie trafnych pytań dodatkowych oraz zapisywanie tego, co potencjalny klient faktycznie powiedział. Jednoznaczną odmowę potraktuj jako koniec kontaktu, zamiast zamieniać wytrwałość w kolejne niechciane próby.
Najważniejsze umiejętności w cold emailingu
Ćwicz weryfikację list, jasne pisanie, dobór trafnych dowodów, obsługę wysyłki i odpowiedzi. Wiarygodnie brzmiąca personalizacja nie ma wartości, jeśli dotyczy niewłaściwej firmy. Zachowaj źródło informacji przy kontakcie, aby inna osoba mogła je sprawdzić.
Umiejętności potrzebne w obu kanałach
Zdefiniuj grupę odbiorców, zweryfikuj identyfikatory, zapisuj wykluczenia i wybieraj rozsądne kolejne działania. Jeśli korzystasz z sygnałów rekrutacyjnych, sprawdź datę ogłoszenia, pracodawcę i rzeczywiste stanowisko, zanim uznasz ofertę pracy za powód do kontaktu.
Zalety i wady
Zalety cold callingu
Podczas rozmowy możesz zadawać pytania doprecyzowujące i bezpośrednio poznawać obiekcje. Ma to szczególną wartość, gdy oferta wymaga wyjaśnienia lub grupa docelowa preferuje kontakt telefoniczny.
Wady cold callingu
Potrzebujesz odpowiednich numerów, właściwego wyczucia czasu, zweryfikowanej listy oraz czasu na nieudane próby. Bezpośredni feedback jest cenny, ale rozmowy z niewłaściwymi osobami i wielokrotne próby również pochłaniają zasoby.
Zalety cold emailingu
Odbiorcy mogą przeczytać wiadomość i odpowiedzieć w dogodnym momencie, a pisemna forma ułatwia zapoznanie się z proponowanym kolejnym krokiem. Jeden proces może obsługiwać wiele kontaktów, o ile grupa odbiorców i warunki wysyłki są odpowiednie.
Wady cold emailingu
Na wynik wpływają dostarczalność, jakość danych o odbiorcy, opóźnienia odpowiedzi i obsługa wykluczeń. Większa skala wysyłki może przynieść więcej problemów zamiast wartościowych rozmów. Wyznacz osobę odpowiedzialną za odpowiedzi i rozwiązywanie problemów.
Cold calling czy cold emailing — co wybrać?
Wybierz cold calling, jeśli rozmowa na żywo odpowiada grupie docelowej, a Ty możesz zadbać o jakość i weryfikację listy oraz przeznaczyć czas na rozmowy. Wybierz e-mail, jeśli komunikacja asynchroniczna pasuje do odbiorców i potrafisz utrzymać trafność wiadomości, sprawną wysyłkę oraz obsługę odpowiedzi.
Porównuj ten sam finalny rezultat
Przetestuj jeden precyzyjnie określony segment, stosując tę samą definicję akceptowanego rezultatu. Jeśli korzystasz z obu kanałów, prowadź wspólną historię kontaktu i listę wykluczeń, aby poszczególne procesy nie były ze sobą sprzeczne. Przed zwiększeniem budżetu porównaj odbyte, zakwalifikowane spotkania oraz dalsze wyniki.
FAQ
Czy cold emailing jest lepszy od cold callingu?
Żaden z tych kanałów nie jest zawsze lepszy. W tym hipotetycznym modelu cold calling kosztuje 39,74 USD za oczekiwane umówione spotkanie, a e-mail 40,84 USD. Liczby te pokazują jedynie metodę obliczeń — o wyniku porównania decydują Twoje założenia i rzeczywiste rezultaty.
Czy cold emailing nadal działa?
Oceniaj go na podstawie odpowiedniej, zweryfikowanej grupy odbiorców oraz jasnych kryteriów odpowiedzi i kwalifikacji. Nie traktuj samego open rate ani liczby wysłanych wiadomości jako dowodu skutecznej rozmowy sprzedażowej.
Jakie są zalety i wady cold callingu?
Cold calling zapewnia feedback na żywo, gdy dotrzesz do właściwej osoby, ale nieudane próby, wybór odpowiedniej pory i weryfikacja listy pochłaniają czas. Oddzielnie mierz przeprowadzone rozmowy i zaakceptowane rezultaty.
Jakie są zalety i wady cold emailingu?
E-mail umożliwia asynchroniczne odpowiedzi i przekazanie pisemnego kontekstu, ale dostarczalność oraz obsługa odpowiedzi wymagają stałej uwagi. Uwzględniaj unikalnych potencjalnych klientów, zakończone okresy obserwacji i rzeczywiste pozytywne odpowiedzi.
Jakich narzędzi potrzebujesz do cold email outreach?
Potrzebujesz odpowiednich danych kontaktowych, prawidłowo skonfigurowanej usługi wysyłkowej oraz procesu obsługi odpowiedzi, wykluczeń i przekazywania danych do CRM. Narzędzia do researchu lub automatyzacji dodawaj tylko wtedy, gdy rozwiązują konkretny problem w tym procesie.
Jakich narzędzi potrzebujesz do cold callingu?
Potrzebujesz sprawdzonej listy telefonicznej, sposobu wykonywania i rejestrowania połączeń, odpowiedniej weryfikacji oraz wspólnego rejestru wyników. Power dialer jest opcjonalnym wyborem operacyjnym, a nie gwarancją większej liczby spotkań.











